Mély megdöbbenéssel olvasom, hogy napjainkban alig 51 000 tonna kibányászható aranyérc található a bolygónkon, ami a jelenlegi fogyasztási szint mellett csupán húsz évre elegendő.

Ezért joggal reménykedhetünk a középkori aranycsinálók iránti kereslet újjáéledésében, mert bár a tudomány bebizonyította, hogy arany csak az óriáscsillagok megsemmisülésekor keletkezhet, nem kizárt, hogy vannak másféle módszerek is. Ha például az alkimisták nem abban gondolkodnának, hogy egy varázsformula elmormogásával rögtön háztömbnyi aranyrögöt állítsanak elő, laboratóriumi körülmények között, atomi vagy molekuláris szinten talán összedobható lenne egy-két aranyatom. Sok kicsi atom pedig sokra megy: ha megvan a módszer, csak nagyobb sebességére kell állítani az automatát, és figyelni a mozgó alkatrészek olajozására.
Erről az egészről az a gyerekkoromban emlegetett legenda jutott eszembe, amely szerint a második világháború vége felé, amikor a németek már minden tekintetben rosszul álltak, szerteágazó kísérleteket folytattak egy a margarinnal azonos tápértékű élelmiszer előállítására. Mivel akkor már minden alapanyagban szűkölködnek, kénytelenek voltak abból gazdálkodni, amiből viszont tengernyi áll a rendelkezésükre. Így esett a választásuk a szarra. A német tudósok rátermettségét és elszántságát dicséri, hogy a szarból készített margarin sem kinézetre, sem ízre nem különbözött a valóditól, leszámítva a szagát, mert ha megfeszültek sem tudták megváltoztatni.
A legenda hitelességét ne kérje tőlem számon senki, viszont itt az aranycsinálás egyik lehetséges útja: ha a németek egyszer már érdekesnek és újrahasznosíthatónak találták a szart, miért ne lehetnek megpróbálkozni vele még egyszer? És ha ez a dolog anyagszerkezetileg nem is működne, még mindig adott lenne a lingvisztikai megoldás: a szaranyból csak egy sz-betűt kéne lefaragni, és máris töménytelen mennyiségben állna rendelkezésünkre a sárgán csillogó nemesfém. A modern média hatékonyságát ismerve, mert hiszen fél- vagy teljes idiótákról képes elhitetni, hogy ezek a nímandok valójában sztárok, az ilyen, trükkösen létrehozott arany legalizálása sem okozhatna semmi problémát. A szagával pedig már most sem törődik senki.