Oroszország eltörölte a téli időszámítást, mert ez az óraátállítási hercehurca stresszeli a teheneket. Medvegyev elnök hivatalos indoklásában - egyéb, lényegtelen kitételek mellett - ez a fontos érv is helyet kapott, és bár tudom, hogy ez a dolog sokaknak csal majd mosolyt az arcára, a helyzet korántsem ennyire felhőtlen.

Jellemző, hogy én is csak akkor gondolok ilyesmire, amikor már úgy-ahogy helyreállt az időszámításom, de itt most nem énrólam van szó, és nem is a tökéletes bűntényről, még kevésbé pedig arról, hogy ez az óraátállítás hasznos-e vagy csak ártalmas. Úgy emlékszem, annak idején azért vezették be, mert ezzel az ügymenettel rengeteg villanyáramot lehetett spórolni, de ez még abban az időben volt, amikor a jónép esténként csöndesen, visszahúzódva élte az életét, nem pedig a fényárban úszó városok tömkelegében szinte fejest ugrálva a mondén életbe, mint manapság. Jelen pillanatban mindez mellékes, mert kiderült, hogy ez az időutazásosdi a teheneknek is az idegeikre mászik, és innentől az egész hercehurca túlnő az emberi tevékenység hatósugarán.
A globális felmelegedésről van szó. Régebben olvastam egy cikket, hogy a föld marhaállománya a maga módján jóval felelősebb az éghajlatváltozásért, mint mi, autókat, gyárakat pöfögtető emberek. A kérődzők ugyanis metánt böfögnek fel és ezt fingják ki a vakvilágba irdatlan mennyiségben, ami sokkal nagyobb üvegházhatás-gerjesztő, mint teszem azt a mezei szén-dioxid. Ha tehát a tehenek stresszes állapotba kerülnek, dupla, vagy tripla annyit fognak fingani, mint nyugalmi állapotban, és ezzel végpusztulásba sodorják a számtalan csapással, kataklizmával, válsággal már amúgy is megrengetett emberiséget.
Éppen ezért hihetetlenül bölcs és üdvözítő dolognak tartom Medvegyev elnök jövőbe tekintő intézkedését, és most már csak abban reménykedem, hogy a szibériai mezőkön van elég tehén ahhoz, hogy ennek a rendelkezésnek gyakorlati foganatja is legyen. Apropó: tudja valaki, hogy mondják oroszul azt, hogy Mehemed?