A nemrég lezajlott írószövetségi kongresszuson a ceremóniát megnyitó miniszter félig komolyan félig viccesen felkérte a jelenlévőket, hogy a népszaporulat élénkítése céljából hozzanak össze minél több gyereket. A teremben, néhány harmincas éveit taposó suhancot és hasonló korú csitrit leszámítva, csak ritkás hajú, teljesen megőszült urak és élemedett korú hölgyek foglaltak helyet.

A népszaporulat növekedése nálunk, magyaroknál csupán csak hiú ábránd. Ma már nem működik az, ami az én boldogult gyerekkoromat bearanyozta, nevezetesen, hogy egy szál klott gatyában, mezítlábasan kihúztam az egész nyarat. Bárhonnét is nézem, a nullánál alig kerülhettem többe a szüleimnek, legalábbis kulturális tekintetben, mert az utca, mint edukációs színtér, minden vágyamat és igényemet messzemenőkig kielégítette. Az ebből következő megállapítás legalább annyira forradalmi, mint amennyire világos: mindaddig esélyünk sincs a népszaporulat számottevő növelésére, amíg vissza nem állítjuk az utca rég elveszett varázsát. Ha majd az utca megint a barátkozás és az ismeretszerzés szelíd, ám karakteres terepévé válik, ahová a szülők gond és rettegés nélkül kicsaphatják a kölkeiket, komolyan és a pragmatizmus célratörőségével tárgyalhatjuk ezt a témát, de mindaddig, amíg az utcáink olyanok, amilyenek, ez a történet nem több üres szócséplésnél.
Ha valaki most azt fontolgatja, hogy egy durva kommentben a tudomásomra hozza, mekkora egy marha vagyok, ezt megelőzően nem árt, ha elgondolkodik azon, mit is jelent az utca a modern civilizáció szempontjából. Számtalan aspektusból meg lehet vizsgálni ezt a házak közé ékelődött keskeny szalagot, de akár a gazdasági, akár a kapcsolatteremtési lehetőségeit nézzük, a végkövetkeztetés mindig az, hogy utcák nélkül modern, civilizált közösségek sem léteznének. Az már tisztán a mi, elidegenedett korunk átka, hogy a mai utca átminősült küzdőtérré, és magával hozta a kiábrándultság, a csalódottság és a reménytelenség utcáktól függetlenül is meglévő, ám nélkülük szinte az elviselhetetlenségig fokozódó érzését.
Az én személyes tapasztalatom azt mutatja, hogy mindaddig, amíg az utca pozitív értelemben is beleszólhat a gyereknevelésbe, a szülő nem érzi annyira ennek a nemes küldetésnek az anyagi terheit. A baj és a gyerekvállalás iránt feltámadó kétely akkor keletkezik, amikor mindenki bezárkózik a lakásába, és ezen a bezárkózott, csalódott, reményvesztett állapotán kezd elmélkedni. A megoldás gyerekügyben az én számomra tehát több mint nyilvánvaló: legyenek az utcák ismét lélekemelően izgalmas, barátkozásra és hasznos időtöltésre alkalmas helyek, és miniszteri noszogatás nélkül is megmaradunk. Akárki megláthassa.