Meglepődve olvasom, hogy XVI. Benedek hamarosan föl fogja szentelni Gaudi mindmáig befejezetlen remekét, a barcelonai La Sagrada Familia templomot. Ez idáig abban a tudatban éltem, hogy erre a protokolláris eseményre már régen sor került, ami ugyebár nonszensz, hiszen a templomokat csak akkor szokás fölszentelni, ha elbontják mellőlük az állványokat.

Azt azért fölfogtam, hogy ebben a kompozícióban nem csak egy világraszóló géniusz látomása ölt testet, mert bekövetkezett vele az, amire titkon mindenki vágyik: a rideg valóság és a túlburjánzó képzelet közötti határ egyszerűen eltűnt, és ami azelőtt a látomásos képzelet eszköztárát gyarapította, nagy hirtelen ott terem az orrunk előtt. Pikáns adalékként társul ehhez az is, hogy a La Sagrada Familiát 1882-től szinte folyamatosan építik, de nem úgy, ahogy Pénelopé szőtte a vásznát, hanem azzal a biztos tudattal, hogy nem fogják befejezni soha. Megtörténhet, hogy egyszer, a nagyon távoli jövőben lebontják majd mellőle a darukat, de az egyfajta szentségtörés lesz, legalábbis szerintem. A La Sagrada Familia kultuszához ugyanis ez a befejezetlenség éppen úgy hozzátartozik, ahogy sekrestyéshez a szotyola.
Az én szememben mindez azt példázza, hogy itt akkora léptékű vállalkozásról van szó, amit nem lehet az idő hagyományos mércéivel megmérni. Lehetséges, hogy a katalánok is belátták ezt, amit ennél a pár rövid mondatnál sokkal cizelláltabban is meg lehet fogalmazni, de a lényeg, ebből a félig felületes, félig sarkos változatból is kihámozható: ami befejeződik, már nem annyira érdekes, mint amikor még készül. A készülődésben van egy nagy adag bizonytalanság, éspedig abból, a lázas, izgalmas fajtából, ami az alkotás velejáróra. A La Sagrada Familia – mai terminológiával és egy kissé talán profán hasonlattal élve – olyan, mint egy kreatív lendülettel és sok-sok lélekkel áthatott tévés sorozat. Amíg adásban van, az emberek kíváncsiak a következő epizódra, de ha véget ér, már csak ismételgetni lehet.
Nem szeretném túlmisztifikálni ezt a dolgot a La Sagrada Familiával, de talán ez a befejezési képtelenség is közrejátszhatott abban, hogy a pápa úgy döntött, így, félkészen fogja fölszentelni. Mit mondhatnék erre mást, mint hogy: jól teszi.