Világ idiótái egyesüljetek! Egy biztosító előbb hat, majd egy forintot követelt valamelyik ügyfelén, sőt, az APEH-hel is megfenyegette arra az esetre, ha netán nem fizetne. Az egész úgy hangzik, mint egy rossz vicc, vagy mint egy urbánus legenda. A nagyapám jut eszembe róla, aki örök kételkedőként azt sem hitte el, hogy az amerikaiak fölmentek a Holdra. Nem tudom, ezzel kapcsolatban mi lenne a véleménye, és mit gondolnak róla azok, akik nagyapámmal ellentétben még mindig az élők táborát gyarapítják, de akik kételkednek, nekem elhihetik: a hír igaz.
Onnét tudom ezt ilyen magabiztosan, mert pár éve én ugyanebben a cipőben járkáltam, azzal a különbséggel, hogy nem egy biztosító, hanem egy telefontársaság számlázta ki részemre az egy forint tartozásról szóló sárga csekket. Azt történt ugyanis, hogy a szóban forgó cégnél lemondtam a szolgáltatást, de a végelszámolás után kiderült, hogy még mindig lógok nekik, egy darab forinttal. Úgy 2007 környékén történhetett mindez, amikor annak az egy darab forintnak konkrét, gyakorlati értéke egész egyszerűen nem létezett.
Emlékszem, jót röhögtem a dolgon, és a csekket fűnek-fának mutogattam, de aztán valahogy elkallódott, mert természetesen nem fizettem be. Úgy gondoltam, ez a történet megér ennyi kockázatot, pláne, ha eszkalálódik, és bírósági ügy lesz a vége. De sajnos erre nem került sor, mert a telefoncégnél belátták, hogy ez az egész egy nonszensz és békén hagytak.
Azóta minden bizonnyal tökéletesebbé váltak a módszerek, és a világválság is begyűrűzött, aminek következtében annak az árva egyforintosnak hihetetlenül megnőtt az elvi értéke. Mostanában egyébként is a keménykedés van divatban, a rendnek kell lenni elv, meg hasonlók, sőt az is lehet, hogy az a szegény biztosító csupán beszariságból vitte az APEH-ig ezt az ügyet. A mi magyar mentalitásunkat ismerve az is benne volt a pakliban, hogy az ügyfél följelenti őket hanyag ügykezelésért.
Igen, rendnek kell lenni: mindegy, hogy valaki egy forinttal lóg, vagy egymilliárddal, fizessen és kész. A baj csak az, hogy egy ősi, megmagyarázhatatlan civilizációs elv alapján sokkal inkább azokat veszik elő, akik pitiáner összegekkel tartoznak, mint akik sokkal. Tapasztalati tény, hogy a tartozás behajtásának eredményessége fordítottan aránylik a tartozás összegéhez, magyarán, az egy forint kifizettetésének valószínűsége végtelen, az egymilliárdénak pedig nulla.
Innentől ez az egész ügyment nem más, mint színtiszta matematika, aminek ugyebár megvannak a maga saját, kicselezhetetlen törvényszerűsége. Elsősorban nagyapámnak üzenem ezt a túlvilágra, nehogy visszajöjjön hozzám kísérteni, és egy gyanútlan pillanatomban jól pofán vágjon.
www.regenytar.hu